۰

ستاد مبارزه با چرندیات (71)

برترین ها: «ستاد مبارزه با چرندیات» عنوانِ یک جریان بود که با صفحه ای در فیسبوک شروع به کار کرد و بسیار قوی و حساب شده به جنگ دروغ های اینترنتی و شایعاتی که به عنوان واقعیت به خورد مردم داده می‌شد، رفت.

در این سری مطالب سعی داریم به کمک داده های این صفحه و سایت های مرتبط، به بررسی دروغ ها و شایعات مشهوری که در هر از چند گاهی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به راه می افتند بپردازیم و با مستندات آن ها را برای شما تحلیل کنیم تا شاید قدم کوچکی در مسیر آگاه سازی مخاطبان عزیز باشد و باعث شود مِن بعد هر چیزی را که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی دیدیم، سریع باور نکنیم. جدا از این گونه موارد، سعی در معرفی تکنیک های مبارزه با شایعات و مغالطه ها را در این سری مطالب داریم. با ما همراه باشید.

******
سوژه اول؛ تصویری از شکنجه شیعیان نیجریه
 
ادعای ارتباط این تصویر با شیعیان نیجریه، شایعه و دور از واقعیت است. 

متن شایعه

«آنچه امروز بر سر شیعیان نیجریه می آید، یادآور جنایات و شکنجه های مشرکین قریش بر مسلمانان صدر اسلام می باشد»
 
ستاد مبارزه با چرندیات (71)
 
پاسخ شایعه

ادعای ارتباط این تصویر با شیعیان نیجریه، شایعه و دور از واقعیت است.

این تصویر مربوط به رفتار یک سری از نیروهای شبه نظامی داوطلب در نیجریه موسوم به (CJTF) با  مظنونین عضویت در گروه شورشی بوکوحرام می باشد. "Civilian Joint Task Force” یا "نیروی  وظیفه مشترک غیرنظامی” برای مبارزه با گروه افراطی بوکوحرام شکل گرفته است.

بوکوحرام با نام رسمی (به عربی: جماعه اهل السنه للدعوه و الجهاد) یک گروه شورشی و افراطی با ایدئولوژی اسلامگرایی و جهادگرایی سلفی در شمال  نیجریه است که هم پیمان با گروه های افراطی القاعده و داعش می باشد. سوءمدیریتِ نیروهای مبارزِ درگیر با بوکوحرام، متاسفانه موجب بروز خشونت و انحرافاتی غیرانسانی در عملکرد آنها گشته است.

 


سوژه دوم؛ آیا صدای ضبط شده جهنم در سیبری صحت دارد؟

"کشف جهنم در سیبری” یک افسانه ی مدرن است که عموما از طرف گروه های مسیحی جهت تبلیغ دین و اثبات جهنم فیزیکی استفاده می شود. 
 
متن شایعه

« صدای ضبط شده و کشف دروازه جهنم در سیبری ! / در دهه ۸۰ قرن ۲۰ ام میلادى ، دانشمندان روسى در سیبرى دسته اى از آزمایشات حفارى را به سرپرستى دکتر پرفسور آزاکوف اجرا می کردند … این گودال ها معمولا به هدف تحقیقات ژئوتکنیک ( مهندسی جغرافیایى ) و یافتن مکانی از ذخایر نادر معدنی حفر می شدند، اما در این مورد، زمین شناسان در روسیه فقط می خواستند بدانند که چقدر مى توانند حفر کرده و در دل زمین پیش بروند.
 
 ستاد مبارزه با چرندیات (71)

حفارى آنها بدون هیچ مشکلى در حال پیشروى بود تا زمانى که به عمق ۹ مایلى زمین مى رسند که ناگهان مته وارد یک فضاى خالى مى شود.

سنسورهاى دماسنج مته ، دماى گودال را بالاى ۱۱۰۰ درجه سانتى گراد نشان مى داد. پس تیم تحقیقاتى تصمیم گرفتند یک میکروفون مقاوم در برابر دماهاى بالا براى ارزیابى به گودال بفرستند.

میکروفون فقط ۳۰ ثانیه به داخل گودال رفت و قبل از ذوب شدن از گودال خارج شد. اما در همان ۳۰ ثانیه ، دانشمندان به صداهاى عجیبى روى نوار برخورد کردند.

این صداهاى عجیب ، صداى جابجایى سنگ ها یا صداى جریان هاى گازى نبود! بلکه صداى فریادها و فغان هاى میلیون ها انسان هاى درمانده بود.

چطور ممکن بود؟ اولین واکنش دانشمندان تعلیق کردن پروژه و ترک منطقه بود. آنها مطمئن نبودند اما صداها داستانى داشتند! آیا آنها در جهنم را باز کرده بودند ؟

نوار صوتى این اتفاق بعدها توسط Art Bell منتشر شد. بعدها دکتر آزاکوف در مصاحبه هایى این اتفاقات را رد و ترک محل را به دلیل پیدا نکردن منابع طبیعى که دنبالش بودند عنوان کرد، اما چرا ورورد به این منطقه هنوز هم ممنوع است …!

فایل صوتى واقعه ضمیمه شده است.صداى ضبط شده از داخل گودال توسط میکروفون.صداها بسیار ترسناک هست.نیمه ى اول فیلم یک نفر به زبان انگلیسى ماجرا راشرح مى دهد. »

پاسخ شایعه

 "کشف جهنم در سیبری” یک افسانه ی مدرن است  که عموما از طرف گروه های مسیحی جهت تبلیغ دین و اثبات جهنم فیزیکی استفاده می شود.

در سال ۱۹۸۴ پس از حفر چاهی به عمق ۱۲ کیلومتر، در شهر کولا (Kolaa) در روسیه، دانشمندان با گونه های نادری از سنگ، جریان آب و گاز و ۱۸۰ درجه فارنهایت دمای هوا مواجه شدند. این حفاری به علت دمای بالای پیش بینی نشده (تا ۱۰۰ درجه پیش بینی شده بود) متوقف گردید. البته هیچ اتفاق فوق العاده ای حین و پس از این عملیات توسط تیم حفاری گزارش نشد.
 
ستاد مبارزه با چرندیات (71) 
چاه کولا در شهر کولای روسیه 

چند سال بعد، حفر این چاه واقعی مبدل به شایعه ی حفر "چاهی افسانه ای به سوی جهنم ” گشت که با تحریف جزییاتی از قبیل دمای هوا که از ۱۸۰ به  ۲۰۰۰ درجه فارنهایت تغییر کرده بود و همچنین مفصل تر شدن داستان به صورت تخیلی، در تمامی دنیا منتشر شد.

انتشار این مطلب در برخی از روزنامه های محلی در اروپا که از پخش برنامه ای در شبکه تلویزیونی مسیحیان از جنوب کالیفرنیا، نشات گرفته بود، باعث پراکندگی ویروس گونه ی این شایعه شد. شایعه ای که با پیگیری و بررسی گروهی پژوهشگر، به منبع اصلی سازنده آن که فردی نروژی بود، منتهی گشت و او نیز به ساختگی بودن این داستان اقرار نمود.

فایل صوتی این شایعه نیز که در حقیقت جیغ و فریاد  همزمان عده ای بیش نیست، از روی فیلم ترسناک "Baron Blood ” محصول ۱۹۷۲برداشته شده است.
 
بررسی فایل صوتی جهنم در سیبری
 

 
سوژه سوم؛ کشیشی که پیکرش بعد از ۵۰ سال سالم مانده است!

 پیو پیتر (۲۵ مه ۱۸۸۷ – ۲۳ سپاتمبر ۱۹۶۸) یک کشیش کاتولیک ایتالیایی بود که توسط کلیسای کاتولیک،  قدیس اعلام شد. سالم بودن بدن او پس از پنجاه سال شایعه است و حقیقت ندارد.

متن شایعه

« زیارت کاتولیک ها از پیکر پادره پیو (پدر پیو) کشیش ایتالیایی که در سال ۱۹۶۸ درگذشته اما پیکر او سالم مانده است »
 
ستاد مبارزه با چرندیات (71)
 
پاسخ شایعه

پیو پیتر (۲۵ مه ۱۸۸۷ – ۲۳ سپاتمبر ۱۹۶۸) یک  کشیش کاتولیک ایتالیایی بود که توسط کلیسای کاتولیک،  قدیس اعلام شد. سالم بودن بدن او پس از پنجاه سال شایعه است و حقیقت ندارد. چرا که با وجود مومیایی کردن، جسد وی طوری تخریب شده که ناچارا ماسک سیلیکونیِ تهیه شده توسط موزه ی لندن نیز برروی صورتش نهاده شد. همچنین بوی عطری که از تابوتش متصاعد می گردد نیز به خاطر استفاده از ادوکلن می باشد.

ستاد مبارزه با چرندیات (71)
زخم پیو در کف دستش قابل تشخیص است

علت شهرت این فرد به وجودآمدن جراحاتی روی بدنش بود که وی مدعی بود خودبه خود ایجاد شده و مشابه زخمهایی است که موقع به صلیب کشیدن مسیح در وی بوجود آمده بوده است. حال آنکه او بهایجاد زخم و جراحت روی بدنش به وسیله ی اسید در  مظان اتهام بود و شواهد خرید اسید توسط وی از یک داروساز بر همگان فاش شد.

وی همچنین متهم به داشتن ارتباط جنسی با زنان در  مکان اعتراف به گناه بود. موسس بیمارستان دانشگاه کاتولیکها در رم این کشیش را بیماری روانی و نادان خواند که با آسیب زدن به خودش از ساده لوحی مردم سواستفاده می کند.

ظاهرا در تایید تقدس پیوپیتر توسط کلیسای کاتولیک، حتی با وجود شواهد و قرائنی که این تقدس را تشکیک می کنند، درامدهای ناشی از زیارت هزاران نفر از آرامگاه این کشیش، بی تاثیر نیست.سوژه چهارم؛ کد مالکیت هواپیما در کشورهای مختلف

ادعای مطرح شده در این متن شایعه و ساختگی می باشد. کد مذکور به نام کد IATA  نشانگر خطوط مختلف هوایی است که معادل فارسی آن انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی می‌باشد.  

متن شایعه

« این کد رو ببینید این کد کشور هستش و نشانه اینه که هواپیما مال کدوم کشوره. دو حرف سمت چپ (EP) مربوط به ایران …
 
ستاد مبارزه با چرندیات (71)

TR ترکیه

UK اوکراین

EK  امارات

 به معنی Emirates kingdom حالا ایران شده EP و همه هم سعی در این دارند که نگن یعنی چی. ولی بدونید که EP  به معنای Empire Of Pahlavi هست. جمهوری اسلامی کلی تلاش کرده ولی جابجایی این کد امکان نداره.

مثل کد تلفن ۰۰۹۸ که مال ایرانه. حالا نکته جالب اینجاست که وقتی این هواپیماهای جدید رو به ایران بفروشند باز هم کدEP باید بزنن روش. »

پاسخ شایعه

ادعای مطرح شده در این متن شایعه و ساختگی می باشد. کد مذکور به نام کد IATA  نشانگر خطوط مختلف هوایی است که معادل فارسی آن انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی می‌باشد. یاتا، سازمانی است فرامرزی، متشکل از ۲۴۰ شرکت هواپیمایی، که در ماه آوریل سال ۱۹۴۵ در شهر هاوانا راه‌اندازی شد. اعضای یاتا شرکت‌های هواپیمایی هستند، که دارای پروازهای منظم برنامه‌ای خارجی بوده و دولت آنها عضو ایکائو باشد.

کد یاتای EP در حال حاضر متعلق به "هواپیمایی آسمان" است که ابتدا در سال ۱۳۳۶ با نام "تاکسی هوایی" و بعنوان اولین شرکت حمل و نقل هوایی در خاور میانه شروع به کار کرد و سپس در سال ۱۳۴۸۸ به"هواپیمایی پارس" و نهایتا  در سال ۱۳۶۸۸ به"هواپیمایی آسمان" تغییر نام داد. ادعای متن شایعه در مورد انتساب عبارت Empire Of Pahlavii به این کد،‌ کذب و ساختگی می باشد.

از دیگر کدهای یاتا متعلق به خطوط هوایی کشور ایران می توان به IR  برای "هما” ، W5 برای "ماهان” ، B9 برای "ایران ایرتور” و چندین کد یاتای دیگراشاره کرد.

در متن شایعه اشتباهات فاحش دیگری نیز مشاهده می شود. من جمله اختصاص کد یاتای TR به کشور ترکیه که در واقع کد خطوط هوایی TransBrasil و مربوط به کشور برزیل است. کد UK نیز مربوط به کشور اکراین نیست و متعلق به خطوط هوایی KLM و مربوط به کشور انگلستان می باشد.

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

شبکه های اجتماعی